Софья башҡортса өйрәнә

Мин һеҙҙе үҙемдең бер шәп уҡыусым менән таныштырырға теләйем. Софья Гулина була ул. Беҙҙең гимназияның VIII «Б» синыфында белем ала. Софья 5 йәшендә – уҡырға, ә 6 йәшендә яҙырға өйрәнгән. Мәктәпкә иртә барыуына ҡарамаҫтан, синыфташтарынан бер ҙә ҡалышмай. Беренсенән үк башҡорт телен ҡыҙыҡһынып, мауығып өйрәнә башлай. Күп уҡый, күпте белергә тырыша. Йыл һайын олимпиадаларҙа, конкурстарҙа, төрлө ярыштарҙа, викториналарҙа ҡатнаша. Ике йыл рәттән башҡорт теленән район буйынса еңеп сыҡты, ә ҡала олимпиадаһында призлы урын алды. «О тебе, моя малая Родина» ҡала-интернет викторинаһында призёр булды. Мәктәптә йыл да үтә торған «Йондоҙҙар парады»нда башҡорт теленән «Йыл лингвисы» номинацияһында еңеү яуланы. Башҡорт мәҙәниәтенә, теленә, тарихына Софьяның ҡыҙыҡһыныуы йылдан-йыл арта ғына.
Буш ваҡытында бейеүҙәр менән шөғөлләнә, бигерәк тә башҡорт халҡыныҡы оҡшай. Төрлө конкурстарҙа ҡатнаша. Уҙған йылдың йәйендә Мәскәүҙә үткән бәйгелә башҡорт бейеүе менән еңеүсе булғас, шунда биргән интервьюһында: «Үҙемдең сығышым менән Башҡортостаным – тыуған яғымды, халҡын күрһәтергә теләнем. Бындай конкурста беренсе тапҡыр ҡатнашам һәм ул бик оҡшаны. Бөтә ҡатнашыусылар ҙа көслө булыуҙарына ҡарамаҫтан, тырышлығым финалға еткерҙе», – тигәйне. Бында «Хореография. Халыҡ бейеүе» номинацияһында 7 – 12 йәшлектәр араһында I урын яулай. Ана шундай ҡыҙ ул беҙҙең Софья! Уҡыусыма һаулыҡ, уҡыуында уңыштар, бәхет теләйем!

Альбина ҠОЛҺАРИНА, башҡорт теле һәм әҙәбиәте уҡытыусыһы.
Өфө ҡалаһы, 86-сы гимназия.

Перенос занятий ПС "МалышОК"
Уважаемые родители будущих первоклассников!
Выборы Президента ученического самоуправления
Гимназисты выбрали лидера детского самоуправления
Гимназисты продолжают интересные путешествия
Репортаж о выездном уроке краеведения